Prisreferens – lista som du kan ladda ned eller läsa på din mobil

13
10
Tips för att spara pengar
Tips för att spara pengar? Bilden säger allt!

För några dagar sedan så publicerade jag ett inlägg om hur jag tänker och jobbar med prisreferenser. På begäran har jag nu städat upp och brutit ut själva siffrorna för att ni ska få just en prisreferenslista. Läs gärna det ursprungliga inlägget om du undrar över något, annars får du gärna lägga en kommentar här om du har någon bra referens du själv tycker ska vara med så uppdaterar jag vartefter.

 

 

 

Här kan du hämta en egen kopia som du kan jobba vidare med.

Vill du läsa listan i ett Googleark klickar du här.

Vill du hitta mer inspiration för att sänka dina matkostnader? Börja i så fall här.

13 KOMMENTARER

  1. Bra lista som kan utökas, t.ex. ost. 49.90 kr/kg ok om det är kris. 39.90 kr/kg köp, 29.90 kr/kg köp upp ett stort lager.

      • Tycker det ganska ofta dyker upp ost för 39.90 på både ica och willys. lite mer sällan 29.90, det är nog bara varannan månad. gäller ju också så länge man nöjer sig med vanlig hushållsost, herrgård osv

  2. Blir igenkännande glad överglad! Varför jo finns fler som jag yippi jag är ok eller det finns fler som inte är ok .
    Har haft det tänket hela livet med stor familj och låg inkomst nödvändigt . Men mest ett sätt att leva ett sätt att spara ett ekonomi tänk med mål i sikte . Läser din blogg med nöje och mycket igenkännande ……Helena

  3. Intressant och lika roligt att fler har samma nördiga intresse ; Jag har en liknande lista, dock är det vissa ”krav” bakom priset. Osten ska vara gjord av svensk mjölk, ekologisk kaffe, svenska äpplen osv. För mig kan jag vara ekonomisk, men jag ska därmed inte välja en vara som är sämre för någon annan. Typ billigt oekologisk kaffe som gör att en småbonde i Colombia får det ännu sämre ställt. Då ser jag mig inte som ekonomisk utan girig.

    Saknar ekobananer. vid rea ska de kosta max 15kr/kg. 🙂

    • Hej Husmor,

      Vi kanske är giriga när vi handlar, men för mig är det ett starkt uttryck för att beskriva agerandet hos den som handlar vanliga produkter i vanliga handeln.

      Jag köper gärna bananer för 15 kr/kg, men har aldrig sett ekologiska för det priset, var köper du dem?

  4. Hej…. om du finns i närheten av mig, så skulle mitt företag sponsra er familj med bröd varje vecka, då kan du snacka om att spara på inköp, när saker e gratis ….hehe

    Mvh J

  5. Ett tips om man gillar stark ost är att köpa gammal mild ost /utgående ost som är vakumförpackad och förvara den svalt och vända på den en gång i veckan. Efter några månader så är den lagrad. Mycket gott ! Och billigt 🙂

Vi värdesätter diskussion - Kommentera gärna