Jag vill ha dina snålrecept!

22
181

Jag säger bara makaronilåda!

  • 2 – 3 personer
  • 2 ägg
  • 3 – 4 dl mjölk
  • ½ paket bacon
  • ½ lök
  • Makaroner 3 dl okokt

Ost på toppen, kryddor (gärna grovmalen svartpeppar) och salt

Koka makaronerna, eller varför inte göra rätten som en spin-off efter pastarätten då det blir lite pasta över. Fräs lök och bacon. Lägg pastan, löken och baconet i en ungsfast form.

 

 

Rör samman ägg och mjölk samt svartpeppar och salt. Vispa lätt och häll över i ungsfasta formen. På med ost och svish in i ugnen, som ska hålla 200 grader.

Grädda till äggstanningen stelnat vilket bör ta cirka 30-40 minuter. Jag tycker också lite färg på osten är trevligt.

Kostnadsuppskattning:

  • 2 ägg = 3,20 kronor.
  • 3 – 4 dl mjölk = 3,50 kronor
  • ½ paket bacon = 5 kronor
  • ½ lök = 0,5 kronor
  • Makaroner 3 dl okokt = 4 kronor
  • Ost på toppen = 5 kronor

Säg totalt cirka 22 kronor, eller ungefär 10 kronor per portion. Då är det rätt stora portioner så det räcker väl till två plus att det kan bli en matlåda eller två på det.

Japp, makaronilåda är en kanonrätt när det gäller att leva billigt. Erbjudanden kan göra den rejält mycket billigare än jag räknat på dessutom. Nu hittar vi ägg för en krona hos oss och mjölk för en femma när det är kort datum.

Det är referensen! Nu skulle jag vilja ha dina tips och recept i kommentarsfältet nedan som är i samma kostnadsklass!

Kommer ni med bra recept så kanske jag sammanställer det till en liten kokbok!

PS. Jag tänkte näsan lägga till en bild på en härlig makaronilåda, men beslutade mig för att det blev för mycket Ernst K. över det hela och höll det så här! DS.

 

 

Om du vill kontakta mig utanför det publika flödet av kommentarer eller inlägg på Facebook så når du mig onkel.tom.blogg@gmail.com .

Prenumerera  Gå in och gilla FB-sidan!  Följ på Twitter!

22 KOMMENTARER

  1. Bananpankaka med proteinpulver

    1 person:
    1 banan (5kr)
    2 ägg (2kr)
    0,5 dl(ca 20g) kasein (choklad/vanilj) ca 4kr
    Jag köper 750g för 129:- (vid köp av 5st påsar)

    Jag saknar alltid proteininbehåll i alla dessa snålrecept, men jag tränar och värderar alltså hälsan också.

    Toppa med 1 dl keso/frysta bär.

    Onyttig topping kan nog alla komma på.

    • Hej Patrik,

      Bra tips, jag brukar göra något liknande som ungspannkaka. Men jag skippar bananen och har mjölk i stället 🙂

      För familjen blir det något i stil med:

      1 liter mjölk
      5 ägg
      Mjöl och proteinpulver – helst vanilj eller ice cream vanilj – i lämplig fördelning. Jag tror att det går åt cirka 5 dl mjöl i pannkakan, i så fall så kör jag ungefär 3:2 delar mjöl:proteinpulver.

      Proteinpulver är bra på att bind luft så vispa rätt hårt så får du en luftig pannkaka.

      In med smeten, som ska vara rätt fast, i ugnsfast form och sedan in med den i ugnen.

      Topping, sylt. Eller för den som vill vara cool på gymmet, Lidls kvarg med Funsaft.

  2. Vill man bara äta billigt går det ju att kapa kostnaden drastiskt. Exempel på billigt.

    Frukost
    Havregryn med kanel och halv banan. Cirka 3,50 kr/portion

    Lunch
    Nudlar, köpta i partier från t ex Lidl eller ÖoB. 2 kr/portion. Krydda med valfri krydda.

    Middag
    Makaronilass, krydda med valfri krydda och garnera med ketchup. 1-2 kr/portion.

    Baskostnad per dygn och persion, cirka 7,5 kr. Lägg till ytterligare 2,5 kr per person och dygn för egenodlade grönsaker och proteinkällor.

    Då klarar du maten på cirka 300 kr per månad och person och sparar brutalt mycket 🙂

    Smaklig måltid!

    • Hej Kocken,

      Det är inte så långt ifrån som vi äter ibland. Vi äter oftast inte frukost utan kör havregrynsgröten till kvällen. Men det blir med macka och mjölk och jag skulle tro att jag som vuxen snarare äter för runt 10 kr gången då.

      Makaroner kan du inte äta dig mätt på för 2 kronor. Den absolut billigaste pasta som jag känner till är spagetti från Lidl. Den kostar cirka 8 kronor för 1 kg. Men sedan måste det till något mer annars är det för extremt.

  3. Om man ska tänka BRA mat till en BRA kostnad så ska du nog kika närmare på bönor och linser.

    Här är några recept som jag gjort själv:
    http://tomatsomtomat.blogspot.com.es/2014/11/pasulj-bonsoppa.html
    http://tomatsomtomat.blogspot.com.es/2015/02/vegetarisk-linssoppa.html
    http://tomatsomtomat.blogspot.com.es/2015/03/mina-linsbiffar.html
    http://tomatsomtomat.blogspot.com.es/2015/04/spansk-tortilla-sa-som-jag-gor-den.html

    Sedan får man så klart alltid se vad som är bra just nu i butiken. T ex paprika kan ju variera hysteriskt i pris! Då är det bra att köpa när det är billigt, rosta den på grillen, ta bort skal och sedan frysa in. Gärna styckevis.

    • Hej Sol som Sol,

      Tack för länkarna. Vi är dåliga på det vegetariska, det finns ju dom som gör chiligrytor mm i samma anda som dom är väldigt nöjda med.

      Jag ska kolla länkarna och se om det är något som faller oss på läppen.

  4. Hört om Rumford soup?
    ‘Uppfanns’ på 1800-talet i bayern av Benjamin Thompson för att ge mest möjliga näring och energi för minst möjliga kostnad.

    • Tack Gustav/Lönehelg!

      Förlåt för den sena responsen på din kommentar, den hade fastnat i spamfiltret med sina länkar.

      Roligt med lite mer “traditionella” recept. Inlagd sill och potatis är ju faktiskt något som också går att få till väldigt billigt tänkte jag nu när jag såg din strömming.

  5. Rotfrukter (rödbetor, jordärtskockor, morötter, potatis) i ugn (skiva i lika stora klyftor, häll över olja) med rostade kikärtor till (blötlägg kikärtor över natten, koka dem, stek de i stekpanna på hög värme). Servere ev med tsatsiki och/eller fetaost (men blir snäppet dyrare då).

    Hembakat bröd med tomatsoppa (krossade tomater + hackad lök + buljongtärning som får koka tillsammans).

    Indisk gryta med ris. Ingredienser: gröna linser (ca 0,5dl linser/ person), blomkål, hackad lök, 2-4 pressade vitlöksklyftor, lökpulver (kan uteslutas) morötter, pressad citron, en klick turkiskyoughurt, buljong (gärna kycklingbuljong) och spiskummin (ca 2tsk för 1,5l vatten), koriander (ca 2tsk) (vanlig torkad, mald som köps på burk). Koka allt tillsammans i 20 minuter, ca dubbelt så mkt buljong som linser, linserna behöver inte förblötas. Ibland väntar jag 10 min med att lägga i morötterna och blomkålen, det beror på hur stora bitar jag har, och hur aldente jag vill ha grönsakerna.

Vi värdesätter diskussion - Kommentera gärna